Czarowne Świętokrzyskie - konie i krajobrazy
Nasze świętokrzyskie warsztaty fotograficzne to okazja do ćwiczeń z różnych rodzajów fotografii. Będą piękne krajobrazy, historyczna architektura, pędzące konie, malowanie światłem ruin zamku, meandrująca rzeka o poranku i inne atrakcje! Wracamy na Ponidzie nie tylko po urzekające pejzaże, ale też aby fotografować konie. Tym razem będą aż dwie sesje z końmi! W trakcie jednego z poranków będziemy fotografować słynne araby w stadninie w Michałowie. Podczas drugiej końskiej sesji lokalne amazonki w efektownych strojach będą dla nas jeździć, aby dać okazję do dynamicznych ujęć.
Pozostały czas, a przynajmniej tę jego część której nie spędzimy wśród fantastycznych krajobrazów, wypełnią nam dyskusje o fotografii i fotografiach. W piątek to my będziemy mówić i pokazywać zdjęcia, przygotowując grupę na wyzwania pracowitego fotograficznie weekendu, a w sobotę uczestnicy warsztatów będą prezentować i omawiać wykonane fotografie.
OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!
14-16 października 2022
1390 zł, dla stałych klientów 1290 zł
6-16
O fotografowaniu koni i malowaniu światłem
Uczestników czeka sporo fotograficznych wyzwań. Fotografowanie koni w biegu wymaga dobrej konfiguracji aparatu, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę autofokusa. Technika panoramowania, w której cwałujący wierzchowiec wygląda najbardziej efektownie, wiąże się z opanowaniem metod stabilnego prowadzenia aparatu. Z kolei we wnętrzach opactwa z pewnością pojawi się problem zbyt dużego kontrastu sceny. Nauczymy jak rozpoznać takie sytuacje i jak sobie z nimi radzić. Sesja z malowaniem światłem ruin zamku będzie okazją do nauki połączenia technik fotograficznych i... malarskich. :) Nauki będzie sporo, ale będzie to bardzo przyjemne zdobywanie wiedzy.
O prowadzących warsztaty fotograficzne
W fotografowaniu świetokrzyskich krajobrazów oraz biegających rumaków będziemy pomagać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W piątek przygotujemy Was do czekających w następnych dniach fotograficznych wyzwań, a w sobotę i niedzielę pooglądamy wspólnie wykonane zdjęcia i podyskutujemy o nich.
Dodatkowym wsparciem będzie Katarzyna "Katula" Gritzmann, świętokrzyska przewodniczka, nauczycielka fotografii i licencjonowana (sic!) czarownica.
Program wyjazdu
Warsztaty rozpoczynają się w piątek o godzinie 15, a kończą w niedzielę po obiedzie, czyli około godziny 14.30.
piątek
Powitanie uczestników obiadem i krótkim teoretycznym przygotowaniem do czekających nas wyzwań fotograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem technik malowania światłem. Pierwszy warsztatowy plener to mocny akcent - wieczorne fotografowanie ruin słynnego zamku Krzyżtopór. Potężna konstrukcja będzie do naszej dyspozycji o zachodzie słońca, ale także po zapadnięciu zmroku. Ciemność da nam możliwość ćwiczeń z malowania światłem, dzięki czemu nadamy zamkowi dowolne barwy. Może nawet pojawi się duch? :) Po sesji wracamy na kolację, a po niej przygotowaliśmy spotkanie warsztatowe na temat technik fotografowania koni i fotografii krajobrazowej - czyli tematów, które będą nas czekać w najbliższych dniach.
sobota
Przed świtem jedziemy nad Nidę, na wschód słońca nad nieczynnym, ale przez to tym bardziej urokliwym starym mostem kolejowym. Gdy już słońce wzejdzie, pofotografujemy jeszcze trochę, a potem wracamy na śniadanie. Po śniadaniu czeka nas pierwsza sesja z końmi. Dziewczyny w pięknych sukniach będą specjalnie dla nas jeździć, co pozwoli nam wykonać wiele dynamicznych ujęć i poćwiczyć takie techniki jak panoramowanie. Po tej dawce dynamiki czas na coś spokojniejszego - podjedziemy do wsi Zalipie, słynnej z kolorowych, malowanych w kwiaty domów. Po tych dwóch sesjach wrócimy do dworu Odonów, aby wzmocnić się obiadem, a po nim pojedziemy na zachód słońca wśród świętokrzyskich pól i łąk. Będziemy fotografować i podziwiać falujące, pasiaste krajobrazy w niskim świetle. Wieczorem kolacja i spotkanie warsztatowe z dyskusją i omówieniem fotografii wykonanych podczas naszych warsztatów.
niedziela
Najpierw wczesne śniadanie, a następnie jedziemy do stadniny w Michałowie, aby fotografować moment wypuszczania stada koni arabskich na pastwisko. To jest moment, gdy konie są najbardziej dynamiczne i skłonne do zabaw i gonitw. Następnie znowu zmieniamy nastrój i przenosimy się do Jędrzejowa na fotografowanie najstarszego w Polsce opactwa cystersów. Warsztaty kończymy po wspólnym obiedzie około godziny 14.
Czy to będą trudne warsztaty?
Chodzić będziemy tyle, ile będziemy chcieli, w poszukiwaniu kadrów. Na wszystkie plenery przywiezie nas autobus, więc wyzwaniem mogą być tylko wczesne pory wstawania. :)
Ta edycja warsztatów fotograficznych przeznaczona jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników fotografii. Wśród czekających nas tematów jest także dość wymagająca technicznie sesja z biegającymi końmi, ale do tego przygotujemy uczestników odpowiednio wcześnie. Z wyprzedzeniem przedstawimy techniki i strategie, które pozwalają w ciekawy sposób fotografować biegnące konie, a także pomożemy w optymalnej konfiguracji aparatu do tego zadania. Pomożemy też przygotować się do sesji krajobrazowych oraz pokierujemy grupowym malowaniem światłem ruin zamku.
Dokąd i jak przyjechać
Warsztaty odbędą się w Świętokrzyskiem, a mieszkać będziemy we dworze w Odonowie . Odonów znajduje się około 50 kilometrów od Krakowa, mniej więcej w połowie drogi na Busko Zdrój. Dane GPS: 50.24887091365733, 20.494644349159216
Cena zawiera:
• noclegi i wyżywienie w dworku w Odonowie.
• wyżywienie zgodnie z programem: 2 śniadania, 3 obiady, 2 kolacje
• bilety wstępu do obiektów objętych programem
• przejazdy w trakcie warsztatów
• doradztwo i wsparcie fotograficzne, udział w warsztatach
• podatek VAT
Cena nie zawiera:
• wydatków osobistych
• kosztów dojazdu do Odonowa (dojazd we własnym zakresie)
• ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia udziału. Cena ubezpieczenia od rezygnacji z warsztatów zależy od rodzaju ubezpieczenia: zwykłe (cena 2,95% ceny imprezy), obejmujące choroby przewlekłe (4,425%), obejmujące zachorowanie na covid (5,9%), obejmujące dodatkowo pobyt na kwarantannie (6,785%). Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu
OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!
Czarowne Świętokrzyskie - jak się przygotować?
Potrzebny na te warsztaty sprzęt fotograficzny to aparat z pełną kontrolą ekspozycji - najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec. Do tego obiektywy od ultraszerokich po teleobiektywy (70-200 mm, 70-300 mm) - zarówno do krajobrazów, jak architektury. Do fotografowania koni najbardziej przydatny będzie popularny zakres 24-70 lub 24-100 mm. Konieczny będzie statyw, przyda się wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Tradycyjnie zalecamy mieć na obiektywach filtry polaryzacyjne. W zależności od pogody, czyli stanu chmur i siły wiatru, mogą się także przydać pełne filtry szare. Warto zabrać spory zapas kart pamięci, bo konie będziemy fotografowali trybem seryjnym! Drony - mile widziane, jeśli tylko pogoda nie spłata figla, to będzie gdzie polatać!
Należy się przygotować, że przed świtem wśród świętokrzyskich krajobrazów może być chłodno. Jak zawsze, należy zabrać ze sobą - na wszelki wypadek - odzież przeciwdeszczową dla siebie i aparatu.
Na sesję w ruinach zamku przydadzą się latarki i coś, co pomoże zmienić barwę ich światła - np. kolorowe folie.
Takie Świętokrzyskie na nas czeka!