Warsztaty Czarowne Świętokrzyskie

Czarowne Świętokrzyskie - Noc Świętojańska

Takich warsztatów świętokrzyskich jeszcze nie było! Jedne z najkrótszych nocy w roku spędzimy fotografując, i to fotografując nie byle co! Zamek Krzyżtopór otworzy się dla nas na noc, a będzie to noc pełni Księżyca. Ruiny zamku, nad nimi Księżyc w pełni, do tego nasze statywy, aparaty i latarki, i nikogo poza naszą grupą - brzmi dobrze? No to zapraszamy!

Oprócz zamku, będziemy fotografować świętokrzyskie krajobrazy, biegające o poranku konie pełnej krwi arabskiej i tajemnicze łąki nad Nidą. Będą to więc bardzo intensywne i zróżnicowane tematycznie i stylistycznie warsztaty.

Poranki i wieczory to oczywiście święta pora na zdjęcia z niskim słońcem. Większość nocy z piątku na sobotę spędzimy w Krzyżtoporze, wywołując ducha niesamowitej fotografii. Dopiero po wschodzie słońca zjedziemy do Dworu na śniadanie... i drzemkę. Niedzielny poranek będzie przeznaczony na fotografowanie koni arabskich ze szkółki jeździeckiej, a pomiędzy śniadaniem a obiadem odwiedzimy skansen wsi kieleckiej w Tokarni.

Pozostały czas, a przynajmniej tę jego część której nie spędzimy wśród fantastycznych krajobrazów, wypełnią nam dyskusje o fotografii i fotografiach, no i trochę też odsypianie zarwanych nocy. W piątek to my będziemy mówić i pokazywać zdjęcia, przygotowując grupę na czekające wyzwania, a w sobotę uczestnicy warsztatów będą prezentować i omawiać wykonane podczas tego weekendu fotografie.

BRAK MIEJSC!

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ

Termin:

25-27 czerwca 2021

Cena:

1140 zł, dla stałych klientów 1040 zł

Uczestników:

6-16

Warsztaty Czarowne Świętokrzyskie, Krzyżtopór

Baśniowa noc w Krzyżtoporze

W sobotę tuż po północy udamy się w ruiny zamku Krzyżtopór. Będzie go oświetlał Księżyc w pełni, a jeśli zechcemy doświetlić specjalnie jakieś fragmenty - a z pewnością będziemy chcieli! - to użyjemy latarek. Zamek jest normalnie na noc zamknięty dla zwiedzających, więc żadnych innych turystów nie spotkamy. Wyobrażacie sobie niesamowity blask dochodzący z okien zamkowej wieży i cień Białej Damy na murach? No właśnie...


O fotografowaniu koni

W niedzielny poranek pojedziemy do szkółki jeździeckiej, gdzie hodowane pod siodło są konie rasy arabskiej. Będziemy podziwiać - i rzecz jasna fotografować - pokaz jazdy dynamicznej, wolnej i dowolnej innej jaka nam się zamarzy, na naturalnym tle lasów i pól. Pokaz będzie trwał około godziny, więc z pewnością każdy zdąży zrobić mnóstwo pięknych zdjęć!

O prowadzących warsztaty fotograficzne

W fotografowaniu świetokrzyskich krajobrazów oraz biegających rumaków będziemy pomagać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W piątek przygotujemy Was do czekających w następnych dniach fotograficznych wyzwań, a w sobotę i niedzielę pooglądamy wspólnie wykonane zdjęcia i podyskutujemy o nich.

Dodatkowym wsparciem będzie Katarzyna "Katula" Gritzmann, świętokrzyska przewodniczka, nauczycielka fotografii i licencjonowana (sic!) czarownica.

Warsztaty Czarowne Świętokrzyskie, konie arabskie

Program wyjazdu

Warsztaty rozpoczynają się w piątek 25 czerwca o godzinie 15, a kończą w sobotę 27 czerwca po obiedzie, czyli około godziny 14.30.


piątek

Powitanie uczestników przekąską i teoretycznym przygotowaniem do czekających wyzwań fotograficznych. Po wzmocnieniu sił i wzbogaceniu wiedzy ruszamy na pierwszy plener krajobrazowy, którym będzie zachód słońca nad świętokrzyskimi wzgórzami. Po plenerze wracamy na kolację, a po niej odpoczynek. Ale niezbyt długi, bo po północy...


sobota

... z aparatami, statywami i latarkami jedziemy do Krzyżtoporu na nocne fotografowanie zamczyska. Słynny Krzyżtopór zostanie specjalnie dla nas otwarty na noc - będzie okazja do malowania światłem, fotografowania gwiazd nad ruinami wież, a także zachodu księżyca (pełnia!). Zostaniemy tam aż do wschodu słońca. Później wracamy na śniadanie i drzemkę. Po południu podyskutujemy sobie o zrobionych zdjęciach, a przed zachodem słońca udamy się na plener krajobrazowy w pewne urokliwe miejsce nad Nidą.niedziela

O poranku złożymy wizytę koniom arabskim ze szkółki jeździeckiej Wrzosy. Konie będą dla nas biegać po śródleśnych łąkach: szybciej, wolniej, na wprost albo w dowolnym innym kierunku. Po sesji z fotografowaniem koni wracamy na śniadanie, a po nim czeka nas ostatni plener tej edycji warsztatów świętokrzyskich: pojedziemy do skansenu w Tokarni. Warsztaty kończymy wspólnym obiadem o godzinie 14.

Warsztaty Czarowne Świętokrzyskie, Krzyżtopór

Czy to będą trudne warsztaty?

Chodzić będziemy tyle, ile będziemy chcieli, w poszukiwaniu kadrów. Na wszystkie plenery przywiezie nas autobus, więc wyzwaniem mogą być tylko nietypowe pory plenerów. :)

Ta edycja warsztatów fotograficznych przeznaczona jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników fotografii. Wśród czekających nas tematów jest także dość wymagająca technicznie sesja z biegającymi końmi, ale do tego przygotujemy uczestników odpowiednio wcześnie. Z wyprzedzeniem przedstawimy techniki i strategie, które pozwalają w ciekawy sposób fotografować biegnące konie, a także pomożemy w optymalnej konfiguracji aparatu do tego zadania. A Krzyżtopór to po prostu będzie jedna wielka zabawa przez pół nocy!

Poranek nad Nidą, warsztaty fotograficzne

Dokąd i jak przyjechać

Warsztaty odbędą się na Ponidziu, a mieszkać będziemy w zabytkowym dworku w Odonowie. Sam dworek jest urokliwy i wart sesji fotograficznej - niewykluczone, że znajdziemy na nią czas. :) Dworek w Odonowie znajduje się w pobliżu miasteczka Kazimierza Wielka, około 55 km na północny wschód od Krakowa. Dane GPS: 50.247761, 20.499567

Cena zawiera:

noclegi i wyżywienie w zabytkowym dworku w Odonowie.

 wyżywienie zgodnie z programem: 2 śniadania, 3 obiady, 1 kolacja, 1 przekąska

bilety wstępu do obiektów objętych programem

 przejazdy w trakcie warsztatów

doradztwo i wsparcie fotograficzne, udział w warsztatach

podatek VAT

Cena nie zawiera:

wydatków osobistych

kosztów dojazdu do Odonowa (dojazd we własnym zakresie)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu na warsztaty Czarowne Świętokrzyskie kosztuje 33,63 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 50,44 zł. Uczestnicy naszych wcześniejszych warsztatów fotograficznych i fotowypraw mogą się ubezpieczyć od rezygnacji za cenę odpowiednio 30,68 lub 46,02 zł. Zawarcie w ubezpieczeniu zagrożenia Covid wymaga dopłaty. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

BRAK MIEJSC!

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ

Czarowne Świętokrzyskie - jak się przygotować?

Potrzebny na te warsztaty sprzęt fotograficzny to aparat z pełną kontrolą ekspozycji - najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec. Do tego obiektywy od ultraszerokich (przydadzą się do krajobrazów i architektury) po teleobiektywy (70-200 mm, 70-300 mm lub nawet dłuższe - zarówno do krajobrazów, jak i fotografowania koni). Konieczny będzie statyw, przyda się wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Tradycyjnie zalecamy mieć na obiektywach filtry polaryzacyjne. W zależności od pogody, czyli stanu chmur i siły wiatru, mogą się także przydać pełne filtry szare. Warto zabrać spory zapas kart pamięci, bo konie będziemy fotografowali trybem seryjnym!

Mimo że ta edycja warsztatów fotograficznych odbędzie się pod koniec czerwca, to należy się przygotować, że przed świtem wśród świętokrzyskich krajobrazów może być chłodno. Jak zawsze, należy zabrać ze sobą - na wszelki wypadek - odzież przeciwdeszczową dla siebie i aparatu.

Na sesję w Krzyżtoporze przydadzą się latarki i coś, co pomoże zmienić barwę ich światła - np. kolorowe folie.

Warsztaty Czarowne Świętokrzyskie, konie arabskie