Warsztaty Czarowne Świętokrzyskie

Czarowne Świętokrzyskie - konie i krajobrazy

Nasze świętokrzyskie warsztaty fotograficzne to okazja do ćwiczeń z różnych rodzajów fotografii. Będą piękne krajobrazy, historyczna architektura, pędzące konie, malowanie światłem ruin zamku, meandrująca rzeka o poranku i inne atrakcje! Wracamy na Ponidzie nie tylko po urzekające pejzaże, ale też aby fotografować konie. Tym razem będą aż dwie sesje z końmi! W trakcie jednego z poranków będziemy fotografować słynne araby w stadninie w Michałowie. Podczas drugiej końskiej sesji lokalne amazonki w efektownych strojach będą dla nas jeździć, aby dać okazję do dynamicznych ujęć.


Pozostały czas, a przynajmniej tę jego część której nie spędzimy wśród fantastycznych krajobrazów, wypełnią nam dyskusje o fotografii i fotografiach. W piątek to my będziemy mówić i pokazywać zdjęcia, przygotowując grupę na wyzwania pracowitego fotograficznie weekendu, a w sobotę uczestnicy warsztatów będą prezentować i omawiać wykonane fotografie.


OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

Termin:

14-16 października 2022

Cena:

1390 zł, dla stałych klientów 1290 zł

Uczestników:

6-16

Radość z jazdy, Czarowne Świętokrzyskie, panoramowanie, dziewczyna na koniu

O fotografowaniu koni i malowaniu światłem

Uczestników czeka sporo fotograficznych wyzwań. Fotografowanie koni w biegu wymaga dobrej konfiguracji aparatu, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę autofokusa. Technika panoramowania, w której cwałujący wierzchowiec wygląda najbardziej efektownie, wiąże się z opanowaniem metod stabilnego prowadzenia aparatu. Z kolei we wnętrzach opactwa z pewnością pojawi się problem zbyt dużego kontrastu sceny. Nauczymy jak rozpoznać takie sytuacje i jak sobie z nimi radzić. Sesja z malowaniem światłem ruin zamku będzie okazją do nauki połączenia technik fotograficznych i... malarskich. :) Nauki będzie sporo, ale będzie to bardzo przyjemne zdobywanie wiedzy.


O prowadzących warsztaty fotograficzne

W fotografowaniu świetokrzyskich krajobrazów oraz biegających rumaków będziemy pomagać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W piątek przygotujemy Was do czekających w następnych dniach fotograficznych wyzwań, a w sobotę i niedzielę pooglądamy wspólnie wykonane zdjęcia i podyskutujemy o nich.

Dodatkowym wsparciem będzie Katarzyna "Katula" Gritzmann, świętokrzyska przewodniczka, nauczycielka fotografii i licencjonowana (sic!) czarownica.

zamek Krzyżtopór nocą, Czarowne Świętokrzyskie

Program wyjazdu

Warsztaty rozpoczynają się w piątek o godzinie 15, a kończą w niedzielę po obiedzie, czyli około godziny 14.30.


piątek

Powitanie uczestników obiadem i krótkim teoretycznym przygotowaniem do czekających nas wyzwań fotograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem technik malowania światłem. Pierwszy warsztatowy plener to mocny akcent - wieczorne fotografowanie ruin słynnego zamku Krzyżtopór. Potężna konstrukcja będzie do naszej dyspozycji o zachodzie słońca, ale także po zapadnięciu zmroku. Ciemność da nam możliwość ćwiczeń z malowania światłem, dzięki czemu nadamy zamkowi dowolne barwy. Może nawet pojawi się duch? :) Po sesji wracamy na kolację, a po niej przygotowaliśmy spotkanie warsztatowe na temat technik fotografowania koni i fotografii krajobrazowej - czyli tematów, które będą nas czekać w najbliższych dniach.sobotaPrzed świtem jedziemy nad Nidę, na wschód słońca nad nieczynnym, ale przez to tym bardziej urokliwym starym mostem kolejowym. Gdy już słońce wzejdzie, pofotografujemy jeszcze trochę, a potem wracamy na śniadanie. Po śniadaniu czeka nas pierwsza sesja z końmi. Dziewczyny w pięknych sukniach będą specjalnie dla nas jeździć, co pozwoli nam wykonać wiele dynamicznych ujęć i poćwiczyć takie techniki jak panoramowanie. Po tej dawce dynamiki czas na coś spokojniejszego - podjedziemy do wsi Zalipie, słynnej z kolorowych, malowanych w kwiaty domów. Po tych dwóch sesjach wrócimy do dworu Odonów, aby wzmocnić się obiadem, a po nim pojedziemy na zachód słońca wśród świętokrzyskich pól i łąk. Będziemy fotografować i podziwiać falujące, pasiaste krajobrazy w niskim świetle. Wieczorem kolacja i spotkanie warsztatowe z dyskusją i omówieniem fotografii wykonanych podczas naszych warsztatów.niedziela

Najpierw wczesne śniadanie, a następnie jedziemy do stadniny w Michałowie, aby fotografować moment wypuszczania stada koni arabskich na pastwisko. To jest moment, gdy konie są najbardziej dynamiczne i skłonne do zabaw i gonitw. Następnie znowu zmieniamy nastrój i przenosimy się do Jędrzejowa na fotografowanie najstarszego w Polsce opactwa cystersów. Warsztaty kończymy po wspólnym obiedzie około godziny 14.

Most nad Nidą, Czarowne Świętokrzyskie, wschód słońca, warsztaty fotograficzne

Czy to będą trudne warsztaty?

Chodzić będziemy tyle, ile będziemy chcieli, w poszukiwaniu kadrów. Na wszystkie plenery przywiezie nas autobus, więc wyzwaniem mogą być tylko wczesne pory wstawania. :)

Ta edycja warsztatów fotograficznych przeznaczona jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników fotografii. Wśród czekających nas tematów jest także dość wymagająca technicznie sesja z biegającymi końmi, ale do tego przygotujemy uczestników odpowiednio wcześnie. Z wyprzedzeniem przedstawimy techniki i strategie, które pozwalają w ciekawy sposób fotografować biegnące konie, a także pomożemy w optymalnej konfiguracji aparatu do tego zadania. Pomożemy też przygotować się do sesji krajobrazowych oraz pokierujemy grupowym malowaniem światłem ruin zamku.

Pola Ponidzia, Czarowne Świętokrzyskie, z drona, krajobraz z góry

Dokąd i jak przyjechać

Warsztaty odbędą się w Świętokrzyskiem, a mieszkać będziemy we dworze w Odonowie . Odonów znajduje się około 50 kilometrów od Krakowa, mniej więcej w połowie drogi na Busko Zdrój. Dane GPS: 50.24887091365733, 20.494644349159216

Pola Ponidzia, Czarowne Świętokrzyskie, warsztaty fotograficzne

Cena zawiera:

noclegi i wyżywienie w dworku w Odonowie.

 wyżywienie zgodnie z programem: 2 śniadania, 3 obiady, 2 kolacje

bilety wstępu do obiektów objętych programem

 przejazdy w trakcie warsztatów

doradztwo i wsparcie fotograficzne, udział w warsztatach

podatek VAT

Cena nie zawiera:

wydatków osobistych

kosztów dojazdu do Odonowa (dojazd we własnym zakresie)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia udziału. Cena ubezpieczenia od rezygnacji z warsztatów zależy od rodzaju ubezpieczenia: zwykłe (cena 2,95% ceny imprezy), obejmujące choroby przewlekłe (4,425%), obejmujące zachorowanie na covid (5,9%), obejmujące dodatkowo pobyt na kwarantannie (6,785%). Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

Czarowne Świętokrzyskie - jak się przygotować?

Potrzebny na te warsztaty sprzęt fotograficzny to aparat z pełną kontrolą ekspozycji - najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec. Do tego obiektywy od ultraszerokich po teleobiektywy (70-200 mm, 70-300 mm) - zarówno do krajobrazów, jak architektury. Do fotografowania koni najbardziej przydatny będzie popularny zakres 24-70 lub 24-100 mm. Konieczny będzie statyw, przyda się wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Tradycyjnie zalecamy mieć na obiektywach filtry polaryzacyjne. W zależności od pogody, czyli stanu chmur i siły wiatru, mogą się także przydać pełne filtry szare. Warto zabrać spory zapas kart pamięci, bo konie będziemy fotografowali trybem seryjnym! Drony - mile widziane, jeśli tylko pogoda nie spłata figla, to będzie gdzie polatać!

Należy się przygotować, że przed świtem wśród świętokrzyskich krajobrazów może być chłodno. Jak zawsze, należy zabrać ze sobą - na wszelki wypadek - odzież przeciwdeszczową dla siebie i aparatu.

Na sesję w ruinach zamku przydadzą się latarki i coś, co pomoże zmienić barwę ich światła - np. kolorowe folie.

Takie Świętokrzyskie na nas czeka!