Artykuł sponsorowany Fotografia w podróży

Fotografia zimą – jak wykonać poprawne zdjęcia na śniegu

fotografia-zima-zdjecia

Gdy za oknem pojawia się wyczekiwana zaspa śniegu lub mamy okazję obserwować magiczny puch spadający z nieba, w niejednym z nas odezwie się dusza fotografa. Może planujecie wspólny spacer z dziećmi i nie wiecie jak dobrze zrobić zdjęcia? Szary i niebieski śnieg, przepalone białe niebo to tylko kilka z problemów, które spotykają początkujących fotografów. Najwyższy czas nauczyć się robić zdjęcia w śniegu bez obaw o sprzęt i zmarnowane szanse na świetne ujęcie.

Fotografia zimą – najpierw zadbaj o sprzęt

Zanim powiemy o tym, jak wykonywać poprawnie zdjęcia zimą, musimy wyjaśnić sobie kilka zasad bezpieczeństwa.

Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest twoje zdrowie. Nie zapominaj o ciepłej odzieży, czapce, szaliku i rękawiczkach, najlepiej takich, które pozwolą ci na operowani lustrzanką bez konieczności ich zdejmowania. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę fotograficzną, a temperatury spadły już znacznie poniżej zera, koniecznie zabierz termos z ciepłą herbatą.

Ważny jest również twój sprzęt – zanim zaczniesz fotografować zimą, sprawdź w instrukcji zalecenia producenta. Nie każdy sprzęt może być używany poniżej 0 stopni C, czy -10 stopni C. Zawsze możesz zaryzykować, ale jeśli masz droższą lustrzankę, lepiej wiedzieć o niebezpieczeństwie już na starcie. Uważaj także na duże wahania temperatur związane z powrotem do domu. Nigdy nie włączaj aparatu od razu po powrocie – pozostaw go w torbie fotograficznej na przynajmniej godzinę, by temperatury mogły się wyrównać. Wielu fotografów wkłada sprzęt do foliowej torby, którą szczelnie zamyka i pozostawia na 1-2 godziny w pomieszczeniu.

Czy jest sens się tak kłopotać? Oczywiście, że tak! Jeśli kiedyś nosiłeś okulary lub znasz kogoś kto je nosi przyjrzyj się, co dzieje się z nimi po powrocie z zimowego spaceru. Zbiera się na nich para wodna, która okularów nie uszkodzi, ale aparat już może.

By wykonać poprawny portret w śniegu musisz zabrać ze sobą dodatkowy akumulator – dlaczego? Bateria w takich warunkach rozładowuje się nawet 30% szybciej, dlatego lepiej być przygotowanym na niemiłą niespodziankę.

Naucz się poprawnie ustawiać aparat

Jeśli chcesz robić zdjęcia zimą kompaktem, nie masz zbyt wiele dostępnych opcji. Ustaw po prostu tryb ŚNIEG/ZIMA lub PLAŻA i staraj się uchwycić jak najlepsze kadry. Podobnie powinieneś postąpić podczas fotografowania smartfonem. Jeśli masz możliwość dokonania bardziej zaawansowanych ustawień – czytaj dalej.

W przypadku lustrzanki i smartfona z bardzo zaawansowanymi parametrami, pierwszym na co musisz zwrócić uwagę jest ekspozycja. Niestety światłomierz w większości aparatów nie działa zbyt dobrze podczas wykonywania zdjęcia śniegu, przez co wychodzą one zbyt ciemne. Fabrycznie jest on ustawiony w taki sposób, by prawidłowo naświetlić 18% szarość, czyli płaszczyznę odbijającą 18% światła. Rozwiązanie jest w zasięgu ręki – ustaw ekspozycję w zakresie +0,3 do nawet +3 i sprawdzaj rezultat na podglądzie oraz histogramie. Zazwyczaj w pochmurny dzień dodaje się +1, i +2, gdy świeci mocne słońce.

Od razu podpowiemy co to jest i jak odczytywać histogram. Można go włączyć, by pokazywał się na ekranie aparatu – przedstawia on dane wskazujące na to, czy zdjęcie będzie odpowiednio naświetlone.

Jeśli histogram przesunie się w lewo, na zdjęciu przeważają ciemne kolory, a w prawo jasne. Możesz sprawdzić histogram do wykonanych już zdjęć – poprawne fotografie będą miały histogram rozkładający się w środkowej części. Kiedy wiemy, że histogram pokaże prześwietlenia? Jeśli wykres nie dość, że jest przesunięty w jedną stronę, to nagle się ucina (wartości nie schodzą delikatnie w dół). Histogram przesunięty w prawo z ostrym zakończeniem oznacza całkowicie białe obszary, praktycznie nie do odzyskania nawet w programie graficznym. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdy podczas wykonywania zdjęcia zauważysz taki wykres, dokonaj wspomnianej już kompensacji ekspozycji – czyli dodaj lub zmniejsz wartości i ponownie przyjrzyj się wykresowi.

Kolejnym ważnym parametrem podczas wykonywania zdjęcia w śniegu jest balans bieli. Nieodpowiednio ustawiony poskutkuje niebieskim odcieniem śniegu. Jak najprościej go ustawić? Jeśli twój aparat dopuszcza taką funkcję, wykonaj zdjęcie śniegu i ustaw je jako wzór do balansu bieli. Można także wyregulować temperaturę barwową sprawdzając, które ustawienia najbardziej oddają rzeczywiste barwy.

Proste sztuczki, by fotografować więcej niż poprawnie

Problemem bywa przepalone niebo, o którym pisaliśmy już wcześniej. Niestety zdarza się tak, że kosztem odpowiedniej barwy nieba uzyskujemy szary, nieatrakcyjny śnieg na zdjęciu. Można temu zaradzić w prosty sposób – wystarczy zastosować filtry szare połówkowe lub szare neutralne, które wydłużą czas ekspozycji.

Profesjonaliści doradzają także, by sięgać po jasne obiektywy, które ułatwiają wykonanie zdjęcia w trudnych warunkach. Dzięki nim można o wiele łatwiej uzyskać płytką głębię ostrości i uniknąć szumów oraz rozmyć na zdjęciach.

Chcesz sfotografować osoby uprawiające sporty zimowe? Ustaw krótki czas naświetlania, by zamrozić ruch na zdjęciu i uniknąć rozmytych postaci (np. 1/1000 s).

Fotografia w śniegu wykonana z bliska i to pod słońce może pomóc ci uzyskać świetne efekty. Zabierz jednak w plener lampę błyskową, która pomoże ci doświetlić wybrane fragmenty obiektów lub twarzy.

Ważna wskazówka na koniec: zawsze zapisuj zdjęcia w formacie RAW lub RAW+JPG, by w razie wykonania niedoświetlonego zdjęcia lub popełnienia innych błędów, szybko skorygować je w programie graficznym (przypomnij sobie na czym polega podstawowa obróbka zdjęć).

Niezapomniane fotografowanie śniegu

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na plener fotograficzny w śniegu, możesz napotkać wiele przeszkód. Nie poddawaj się jednak i staraj się zmieniać wskazane ustawienia, aż dojdziesz do wprawy. Nigdy nie zapominaj o tym, że robienie zdjęć ma być przyjemnością, a nie męczarnią, dlatego ciesz się cudownym spacerem i pięknym krajobrazem zimowym, który może szybko zniknąć.

Udało ci się wykonać świetne zdjęcia? Koniecznie zamów z nich odbitki lub fotoobrazy i udekoruj nimi swój dom, by pochwalić się nowo zdobytymi umiejętnościami fotograficznymi.

promocja

Jeśli jesteś zainteresowany publikacją materiałów promocyjnych, skontaktuj się z nami.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz