Jesteś tutaj: Góra Forum dyskusyjne portalu Fotezja.pl Oprogramowanie dla fotografów O dopasowaniu zdjęć do galerii słów kilka

Wyświetlanie 3 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #370
   Ewa Prus
   Uczestnik

   Wpis zasugerowany dyskusją pod zdjęciem Maćka “Droga”: https://www.fotezja.pl/galeria/6108-2/ ale już nie chciałam tam śmiecić w komentarzach.

   No więc po pierwsze, Fotezja nie rozciąga wrzuconych zdjęć, więc nie ma problemu, że tzw. pełny ekran spowoduje jakieś pikselozy czy nieostrości. “Na PE” oznacza wyświetlanie w tej wielkości w jakiej zdjęcie zostało wrzucone, piksel do piksela.

   Po drugie, jeśli zdjęcie wrzucone do internetu waży powyżej 500 kb, to jest OGROMNE. To strasznie ciężki plik jak na internetowe standardy, spowalnia działanie stron itp itd. U nas na blogu, na ewaipiotr.pl, zamieszczamy poziome zdjęcia o dłuższym boku 1400 pikseli, więc bardzo duże, bo w tym layoucie jest możliwość ich wyeksponowania. Jak taki plik waży 300 kb, to uznaję że to dużo. 200 kb uznaję za normalne, przeciętne. Jak jest dużo miękkich fragmentów, to potrafi ważyć nawet poniżej 100 kb.

   Jak to osiągnąć? Tak jak tu opisane: https://www.fotezja.pl/jak-zmniejszac-zdjecia-do-internetu/

  • #372
   Natalia
   Uczestnik

   Bardzo dziękuję za zabranie głosu w sprawie PE.

  • #373
   cornus
   Uczestnik

   Podoba mi się takie jednoznaczne postawienie sprawy. Krótko mówiąc, galeria pokazuje takie zdjęcia, jakie na nią wysyłamy. Koniec z tłumaczeniem, że zdjęcie było wspaniałe tylko galeria i t.d……..:-)

   • #374
    Ewa Prus
    Uczestnik

    Z ostrością w galerii nic nie ma prawa się zmienić. Jeśli ktoś ma monitor o nietypowej rozdzielczości (jakieś Retiny albo co) albo nietypowo ustawiony (np. wyostrzanie w systemie), to może widzieć zdjęcia inaczej niż inni, ale na to już galeria wpływu nie ma. Natomiast z kolorami trzeba uważać, co oznacza żeby ładować zdjęcia w sRGB. Co nie jest żadnym odkryciem ani nietypowością 🙂

  • #375
   jerry
   Uczestnik

   No musze przyznac, ze jakosc, kolory itd. sa swietne na Waszej stronie i ja nie mam zadnych uwag. Brawo!

Wyświetlanie 3 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.