Jesteś tutaj: Góra Forum dyskusyjne portalu Fotezja.pl Inne tematy Komentarze do zdjęć w galerii – nasze propozycje

 • This topic has 16 odpowiedzi, 4 głosy, and was last updated 2 years temu by Piryt.
Wyświetlanie 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #333
   Piryt
   Uczestnik

   Witaj Piotrze po wyczerpujących wojażach  🙂 W czasie Twojej nieobecności, zgodnie z przysłowiem: “Jak kota nie ma to myszy grasują” zaczęliśmy się zabawiać komentowaniem zdjęć połączonym z ich wzajemną przeróbką, wspólnym tworzeniem innych wersji itp. Jest to bez porównania ciekawsze od tradycyjnego komentowania, bo w końcu po co dużo pisać, jak można to zrobić i pokazać. Czy byłoby coś takiego możliwe  do wprowadzenia na stałe, np. w postaci oddzielnej kategorii (“Zaproponuj swoją wersję” czy coś w tym guście), gdzie można by, oczywiście za zgodą autorów, wzajemnie przerabiać swoje zdjęcia, tworzyć inne wersje i oczywiście uzasadniać je. Nie wiemy tylko jak się to ma do regulaminu (który można zmodyfikować) i do praw autorskich.

   Byłaby to ciekawa forma dyskusji, bo jest nas mało, aktywność chyba jednak maleje i w końcu wszystko siądzie

  • #334
   cornus
   Uczestnik

   Bez zaglądania na stronę FORUM trudno się zorientować, że ktoś założył nowy wątek. Na stronie głównej w NAJNOWSZE DYSKUSJE NA FORUM nie ma sygnalizacji o nowym wątku:) ………………No proszę. Mój komentarz się ukazał a Piryta nie.

   • Odpowiedź ta została zmodyfikowana 2 years temu przez cornus.
   • Odpowiedź ta została zmodyfikowana 2 years temu przez cornus.
  • #337
   Piotr Dębek
   Keymaster

   Regulamin można zmodyfikować i uwzględnić specjalną kategorię. A jak ma wyglądać wzajemne udostępnianie sobie zdjęć? Pobieranie z galerii?

  • #338
   Piryt
   Uczestnik

   No to jesteśmy na dobrej drodze 😉 Sądzę, że trzeba by w komentarzu do zdjęcia zapytać autora o pozwolenie na przeróbkę tego co pokazał. Potem wersję przerobioną umieścić w tej nowej kategorii i np. dać autorowi oryginału możliwość własnoręcznego skasowania tej przeróbki jeśli nie będzie mu się z jakiegoś powodu podobała (ale to może już za duża ostrożność).

   • #339
    cornus
    Uczestnik

    Myślę, że demonizujemy trochę kopiowanie zdjęć. Są takie możliwości techniczne i wszyscy z tego po cichu korzystają. Autora zawsze pod zdjęciem można zapytać czy można i czy zdjęcie skasować czy zostawić. Całość problemu to raczej względy etyczne polegające na wykorzystaniu kopii wyłącznie na potrzeby tej galerii. Tylko i wyłącznie TEJ galerii. Gdyby zdjęcie wyciekło na zewnątrz, to chronią je ogólne przepisy prawa.

    • #340
     Piotr Dębek
     Keymaster

     No nie, nie może być sankcjonowanie przeróbek bez wyraźnej zgody autora, nawet jeśli “wszyscy po cichu” coś robią. Ewentualnie specjalna kategoria, gdzie wrzucenie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jego modyfikacje przez innych fotezjan.

     • #342
      cornus
      Uczestnik

      Napisałem:”Autora zawsze pod zdjęciem można zapytać czy można i czy zdjęcie skasować czy zostawić”.

      Jeżeli na wyraźną prośbę autora zdjęcie nie zostanie skasowane, to do akcji wkracza admin i ciach;)

       

      • #344
       Piotr Dębek
       Keymaster

       Dodałem kategorię “Popraw moje zdjęcie” – zdjęcia tam umieszczane są zaproszeniem dla uczestników, aby pobrali i przerobili zdjęcie po swojemu. Przerobione zdjęcia w opisie powinny wskazywać na autora oryginału. Jeśli autor oryginału tego zażąda, autor przeróbki powinien usunąć przerobione zdjęcie z galerii.

       Prosiłbym o uporządkowanie przerabianych zdjęć, zamieszczonych przed dodaniem nowej kategorii – przeniesienie ich do kategorii “Popraw moje zdjęcie” .

       Jakby coś nie działało, proszę dać znać.

      • #345
       Ewa Prus
       Uczestnik

       Uwaga: Być może nie wszyscy wiedzą: można dodawać zdjęcie do kilku kategorii, przytrzymując Ctrl. Więc może być jako “Popraw moje zdjęcie” i jednocześnie np. jako “Fotożart”. Albo cokolwiek.

      • #346
       cornus
       Uczestnik

       Niestety nie udało mi się umieścić zdjęcia w dwóch kategoriach. Ta funkcja nie działa poprawnie.

      • #347
       Ewa Prus
       Uczestnik

       Wchodzisz w edycję zdjęcia, szukasz właściwej kategorii, przytrzymujesz Ctrl i ją klikasz. Wtedy zdjęcie ma dwie kategorie: starą i nową. Potem jeszcze na dole robisz Zapisz.

       Zdarza się czasem (raz na ileś u mnie), nie wiem dlaczego, że po edycji zdjęcie przestaje być opublikowane – figuruje jako “szkic”. Jeśli tak się stanie, widać to na górze okienka edycji: zamiast statusu ‘opublikowane’ ma status ‘szkic’. W takim przypadku trzeba zmienić ‘szkic’ z powrotem na ‘opublikowane’ i znowu zapisać. Jak do tej pory, zawsze działało.

       Przywróciłam jedną wersję Twojej nimfy, bo była szkicem.

      • #348
       cornus
       Uczestnik

       Rzeczywiście po zamianie szkicu na opublikowane zdjęcie wróciło na swoje miejsce. Zachowane są również komentarze. Dzięki!

      • #349
       cornus
       Uczestnik

       Wróciłbym jeszcze przy okazji do nazwy kategorii “Popraw moje zdjęcie”. Nie chodzi o poprawienie czyjegoś zdjęcia ale o pokazanie swojej własnej koncepcji tego zdjęcia. Poprawianie kogoś nie brzmi zbyt sympatycznie. Warto więc zastanowić się nad nową nazwą tej kategorii. Np. “Mój pomysł na zdjęcie” 🙂

      • #351
       Piotr Dębek
       Keymaster

       Nazwę kategorii można oczywiście zmienić, ja jednak chciałbym, aby ona akcentowała, że najpierw autor poddaje swoje zdjęcie pod modyfikacje fotezjan, a nie, że jest to kategoria na zdjęcia pobrane z innych kategorii i przerobione. Widzę, że na razie ten aspekt jest uprzejmie ignorowany – dopóki nikt się nie skarży, to mogę przymknąć oko, ale sugerowałbym szanowanie praw autorów do decyzji, czy ich zdjęcie ma być przerabiane przez inne osoby.

   • #341
    Piotr Dębek
    Keymaster

    Zamiast pytania autora może być po prostu specjalna kategoria, gdzie wrzucenie zdjęcia będzie równoznaczne z zaproszeniem do przeróbek. Jest jednak kwestia kontroli nad zdjęciem – autor nadal pozostaje autorem i powinien mieć możliwość usunięcia zdjęcia, także tego przerobionego przez kogoś innego. Nie bardzo wiem jak to zrobić, bo pomysł aby uczestnicy mogli sobie nawzajem kasować zdjęcia jest dość upiorny.

  • #343
   Piryt
   Uczestnik

   Ciężko jest zaproponować coś konkretnego nie znając możliwości technicznych i programowych portalu i przepisów o prawach autorskich. Może Ty Piotrze potrafisz coś zaproponować znając to wszystko praktycznie. W każdym razie sens pomysłu wydaje mi się godny rozpatrzenia.

  • #352
   Piryt
   Uczestnik

   Może tę kategorię nazwać: “Pokaż swoją wersję”, albo “Zapraszam do przeróbek” lub do eksperymentów/modyfikacji?

Wyświetlanie 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.