Jesteś tutaj: Góra Forum dyskusyjne portalu Fotezja.pl Sprzęt fotograficzny Czułość natywna i nie tylko

Ten temat zawiera 4 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez  Piotr Dębek 4 miesiące, 4 tygodni temu.

 • Twórca
  Temat
 • #251

  MacLas
  Uczestnik

  Zastanawiam się jak to jest z natywną czułością aparatu. Mój ma 200 ISO i wszystko co wyżej to jest elektronicznie podbijane, tym samym bardziej zaszumione i mniej szczegółowe i to rozumiem. Ale co się dzieje kiedy mogę ustawić poniżej natywnej czułości, w moim przypadku 100 ISO, teoretycznie powinno być lepiej. Ale chyba lepiej nie jest, a skoro nie jest, to po co jest taka możliwość obniżenia ISO. Co się wtedy dzieje w aparacie?

 • Autor
  Opinii
 • #254

  MacLas
  Uczestnik

  Dziękuję, teraz wszystko jasne.

  Jeszcze poproszę o podpowiedź – jak zrobić, żeby i tu pojawiała się moja kolorowa ikonka?

  • Odpowiedź ta została zmodyfikowana 5 miesiące temu przez  MacLas.
  • #256

   Piotr Dębek
   Keymaster

   Hm, nad awatarami i ich pojawianiem się będę jeszcze pracował.

 • #253

  Piotr Dębek
  Keymaster

  Tak, jak napisała Ewa – zejście poniżej natywnej czułości ISO to oszustwo. Zdjęcie jest robione faktycznie na czułości natywnej, ale naświetlane dłużej – tak, jakby to była czułość niższa. W efekcie zdjęcie jest prześwietlone, ale… aparat w locie sobie je przyciemnia. W efekcie świetnie się wyciąga z takiego zdjęcia cienie, ale traci się 1 EV rozpiętości tonalnej w jasnych partiach obrazu (lub tyle, o ile ta obniżona czułość była niższa niż natywne ISO).

  Zejście do czułości poniżej natywnej jest ok jako sposób na wydłużenie ekspozycji, jeśli tylko scena nie jest kontrastowa i nie ma obawy o prześwietlenie.

 • #252

  Ewa Prus
  Uczestnik

  Obniżanie ISO jest po to, żeby można było wydłużyć czas naświetlania. Szczegóły techniczne to raczej nie moja bajka, ale z tego co kojarzę, to zapewne zdjęcie jest naświetlane „normalnie” czyli na podstawowym ISO i przyciemnione o 1EV. Nie, raczej nie jest lepiej, jest tylko dłużej 🙂

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.