Jesteś tutaj: Góra 003 – dodawanie zdjęcia do galerii

Ten temat zawiera 18 odpowiedzi, ma 6 głosów i był aktualizowany ostatnio przez  Natalia 2 tygodni, 3 dni temu.

• Twórca
    Temat

Piotr Dębek
    Keymaster

Aby dodać zdjęcie do galerii, trzeba mieć założone i aktywowane konto w serwisie Fotezja, a także być zalogowanym do serwisu. Nie ma możliwości dodawania zdjęć bez logowania i bez posiadania konta na Fotezji.

Dodawanie zdjęć można rozpocząć z kilku miejsc, np. na stronie głównej serwisu można wybrać dwie drogi. Jedną jest pozycja w menu Moje konto -> Dodaj zdjęcie do galerii, a drugą przycisk „Dodaj fotografię” po prawej stronie tuż pod belką nawigacyjną.

Trzecim miejscem, z którego można rozpocząć dodawanie zdjęcia do galerii jest panel użytkownika, gdzie po prawej stronie także znajdziemy przycisk „Dodaj fotografię”:

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy, każda doprowadzi nas do takiej formatki:

Najlepiej zacząć od przycisku „Przeglądaj”, pozwalającego wybrać z dysku swojego komputera plik ze zdjęciem do zamieszczenia. Następnie musimy swojej fotografii nadać tytuł oraz przypisać ją do jednej z kategorii tematycznych (lista wyboru). Pozostałe dwa pola – Opis fotografii oraz Tagi – nie są obowiązkowe.

Pozostaje jeszcze potwierdzenie, że mamy prawa autorskie do publikowanego zdjęcia (czyli jesteśmy autorem zdjęcia w rozumieniu prawa autorskiego) oraz akceptujemy regulamin Fotezji i już można kliknąć przycisk „Publikuj”

Zalecamy ograniczenie wielkości fotografii do 1000 pikseli na dłuższym boku, chyba że dana fotografia koniecznie wymaga większych rozmiarów.

Maksymalne rozmiary publikowanej fotografii to: 1600 pikseli w poziomie, 1000 pikseli w pionie i waga pliku nie przekraczająca 0,5 MB.

To są wymiary MAKSYMALNE, co nie znaczy, że publikowane zdjęcia muszą być tak wielkie.

Jak zmniejszyć rozdzielczość i rozmiar zdjęcia przed zamieszczeniem go w Galerii przeczytacie w artykule: https://www.fotezja.pl/jak-zmniejszac-zdjecia-do-internetu/

UWAGA! Jeśli któryś rozmiar zdjęcia przekracza 1600 pikseli w poziomie lub 1000 pikseli w pionie albo też waga zdjęcia przekracza 500 KB, wówczas zdjęcie nie zostanie poprawnie opublikowane!

Po opublikowaniu zdjęcia zostaniemy przeniesieni na jego stronę.

Limit publikacji na dzień jest liczony przy kliknięciu przycisku PUBLIKUJ i nie da się cofnąć. Usunięcie opublikowanego zdjęcia nie umożliwia opublikowania dodatkowych zdjęć tego dnia.

• Autor
    Opinii

Piryt
    Uczestnik

Witam.

Przesłałem zdjęcie amonita, czyli skamieniałego głowonoga. Wpisałem kategorię „Makro” bo żadna inna mi nie pasowała, ale to właściwie wcale nie jest makro. Przez martwą naturę rozumiemy też zupełnie coś innego. Pasowałaby kategoria np. „Przyroda nieożywiona” albo „Przyroda-inne” ale takiej kategorii nie ma. A np. szata naciekowa jaskini do jakiej kategorii pasuje?

Pozdrawiam wszystkich.

Ewa Prus
      Uczestnik

Szata naciekowa jaskini to najprawdopodobniej pasowałaby do kategorii Abstrakcja 🙂

Natalia
        Uczestnik

Mam podobne „problemy”  kategoryzacją zdjęć. Wprowadzenie ” inne” załatwiło by sprawę. Co oznaczają cyfry/liczby przy zdjęciach, bo nie mogę sama do tego dojść a w regulaminie też nie znalazłam.

Piotr Dębek
          Keymaster

Nie mówię nie zwiększaniu liczby kategorii, ale chciałbym uzasadnienie dla dodania kategorii. W obrębie kategorii zdjęcia powinny być zbliżone tematycznie – taki jest sens kategorii, żeby pejzaże oglądać obok pejzaży, a portrety obok portretów. Kategoria „Inne” wygląda mi na świetne rozwiązanie dla sytuacji, gdy autor nie wie lub nie chce się zastanowić o czym właściwie zrobił zdjęcie i w jakim towarzystwie je chce zaprezentować, więc wybiera „Inne” i niech widz się głowi co zdjęcia w tej kategorii mają ze sobą wspólnego. A dla zdjęć niejednoznacznych mamy przecież kategorie „Abstrakcja” czy „Martwa natura”. Ok, możemy dodać jakąś kategorię, ale prosiłbym o wskazanie typu zdjęć, które będą miały ze sobą coś wspólnego, a które nie pasują do obecnych kategorii.

Liczby przy nazwach kategorii na liście kategorii? To liczba zdjęć przypisanych dla danej kategorii. Chyba że chodzi o jakąś inną liczbę?

Natalia
            Uczestnik

” autor nie wie lub nie chce się zastanowić o czym właściwie zrobił zdjęcie i w jakim towarzystwie je chce zaprezentować” – wydaje mi się, że nie należę do tej grupy 🙂

Nie potrafię podać cech wspólnych zdjęć inne, poza tym że nie mieszczą się w podanych kategoriach, wg moich kryteriów, oczywiście. Przykładowo – moje porzucone na plaży worki na piasek. Nie martwa natura, ani produktowe. Abstrakcja? też nie. To co widać jest figuratywne. Reportaż z plaży? sam się uśmiechniesz.

Jedno zdjęcie ma różne przypisane cyfra/liczba. I to mnie myliło. Teraz rozumiem o co chodzi.

I przy okazji chcąc się zalogować za każdym razem usuwam moje IP z listy BitNinja. Czy tak ma być?

Piotr Dębek
            Keymaster

Hm, „formy geometryczne” spełniają takie dodatkowe kryterium? Czy jakaś inna nazwa?

Co to jest BitNinja i w którym etapie usuwasz IP? Jako żywo nie przypominam sobie, żeby był taki mechanizm Fotezji.

• Odpowiedź ta została zmodyfikowana 2 tygodni, 3 dni temu przez  Piotr Dębek.

Natalia
            Uczestnik

Hmmm, nie wiem, rzuciłam najprostszy pomysł 🙂

Co do logowania teraz napisali mi, iż internet twierdzi że jestem spamerem. Jutro wstawię scrina, bo dziś wyczerpałam limit, sprawdzisz co to takiego. Wkurzające jest.

Piotr Dębek
      Keymaster

A kategoria „martwa natura i produktowe” nie pasuje?

Piryt
        Uczestnik

Martwa natura to z definicji raczej coś innego.

„<b>Martwa natura</b> – gatunek malarski obejmujący kompozycje, zwykle malarskie lub rysunkowe, składające się ze stosunkowo niewielkich, nieruchomych, najczęściej nieożywionych przedmiotów, dobranych ze względów kompozycyjno-estetycznych lub symbolicznych. ” /Wikipedia/

Produktowe” to z kolei raczej reklama. „Abstrakcja” nie jest zła, tym bardziej że przyroda jest w tym często lepsza od wyobraźni człowieka.

W sumie nie ma to wielkiego znaczenia, chodziło mi po prostu o tzw. Ordnung, czyli porządek 🙂

MacLas
    Uczestnik

Wpiszę nowy temat tu, bu tu jest o dodawaniu. A ja chciałbym dodać nowy temat na forum i albo nie wiem jak, albo nie mam możliwości.

Poruszanie się po galerii fotezji – przeszkadza mi, że otwierając najświeższe zdjęcia i dalej wybierając pierwsze z brzegu mogę przechodzić do następnego za pomocą strzałek, mogę się również cofnąć i to jest OK. Ale żeby ocenić lub dać komentarz muszę otworzyć nowe okno i z tego poziomu nie mogę przejść do następnego zdjęcia żeby od razu je komentować. Trzeba się cofnąć, wybrać następne zdjęcie i znowu otworzyć nowe okno z możliwością komentowania i oceny. Czy można to uprościć?

Brakuje mi też na fotezji działu porad na zapytanie, mam z czymś problem, pytam i czekam na poradę.

Ewa Prus
      Uczestnik

„Ale żeby ocenić lub dać komentarz muszę otworzyć nowe okno i z tego poziomu nie mogę przejść do następnego zdjęcia żeby od razu je komentować.

Możesz. Jak przewijasz stronę w dół, w pewnym momencie na dole pojawia się pasek, który ma na środku ikonki społecznościowe (chyba nieczynne na razie, ale one i tak są mało istotne), a po bokach strzałki do następnego i poprzedniego zdjęcia, z tytułami zdjęć.

„Brakuje mi też na fotezji działu porad na zapytanie, mam z czymś problem, pytam i czekam na poradę.

Masz na myśli: wstawiam zdjęcie i pytam, co jest z nim nie tak albo co należało zrobić? OK, dodamy taką kategorię. Na razie konkurs otwarty na jej nazwę, żeby była krótka i jednoznaczna 🙂

MacLas
        Uczestnik

Dzięki Ewo, tak myślałem, że pewnie czegoś nie zauważyłem.

Co do porad na zapytanie miałem na myśli techniczne problemy, w tym momencie zastanawiam się jak to jest z natywną czułością aparatu. Mój ma 200 ISO i wszystko co więcej to jest elektronicznie podbijane, bardziej zaszumione i mniej szczegółowe i to rozumiem. Ale co się dzieje kiedy mogę ustawić poniżej natywnej czułości, w moim przypadku 100 ISO, teoretycznie powinno być lepiej. Ale chyba lepiej nie jest, a skoro nie jest to po co jest taka możliwość obniżenia ISO. Co się wtedy dzieje w aparacie?

Myślę, że techniczne pytania, jak i te odnośnie samych zdjęć mogą być kierowane do jednej kategorii, do zakładki o nazwie np. „mam pytanie”.

Ela
    Uczestnik

Dziękuję Ewa, już wszystko jasne.

Ewa Prus
    Uczestnik

UWAGA: USUNIĘCIE WPISU / FOTOGRAFII NIE POWODUJE ZRESETOWANIA LIMITU ZDJĘĆ DO WRZUCENIA TEGO DNIA!

Ela
    Uczestnik

Cześć,

dlaczego nie mogę dzisiaj dodać zdjęcia do galerii? Wczoraj dodałam dwa zdjęcia, ale nie miały metadanych

więc je usunęłam i nie mogłam ich ponownie, już z matadanymi, wstawić do galerii. Ponowna próba dzisiaj bez powodzenia.

Ela

Ewa Prus
      Uczestnik

A minęły 24 godziny od wstawienia tamtych? Czy były jakieś komunikaty?

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.