Edycja zdjęć Programy

14 najważniejszych skrótów klawiaturowych Photoshopa dla fotografów

najważniejsze skróty Photoshopa

Lista skrótów klawiaturowych Photoshopa jest tak długa, że samo patrzenie na nią onieśmiela. Dla fotografa jednak istotna jest tylko część z nich – niewielka część. Opanowanie tylko czternastu pozwoli znacznie przyspieszyć pracę ze zdjęciami, a tyle to każdy zapamięta! Szczególnie, jeśli je sobie kilka razy przeklika. Poniżej lista czternastu najważniejszych skrótów klawiaturowych Photoshopa dla fotografów, razem z sugestiami w jakich sytuacjach je stosować i… działaniami zastępczymi, gdyby się jednak któregoś zapomniało. Wciśnięcie paru klawiszy jest jednak szybsze, a więc do klawiatur!


Ctrl+D

Skrót ważniejszy, niżby się wydawało. Czasem wręcz ratuje przed zjedzeniem myszki razem z klawiaturą. A co robi? Usuwa wszelkie zaznaczenia z otwartego zdjęcia. Czasem coś się na zdjęciu przypadkiem zaznaczy, nawet tego nie zauważając. Wszystkie pędzle, stemple, plasterki itp. działają tylko w obrębie zaznaczeń – jeśli gdzieś mamy aktywne malutkie zaznaczenie, o którym nie wiemy, to… sporo narzędzi wydaje się nie działać wcale. Jeśli więc nagle „zepsuje się” pędzel czy narzędzia retuszerskie, pamiętaj: Ctrl+D.

najważniejsze skróty klawiaturowe Photoshopa dla fotografów
Co zamiast: w menu jest polecenie Zaznaczanie | Usuń zaznaczenie (Select | Deselect).

Ctrl+A

Zaznacza wszystko, po prostu. Przy czym „wszystko” oznacza bieżącą warstwę, a nie cały dokument. Jeśli chcemy zaznaczyć wszystkie warstwy jednocześnie, trzeba do tego jeszcze dodać Alt.


Co zamiast: polecenie z menu Zaznaczanie | Wszystko (Select | All), ale skrótem naprawdę jest szybciej.

Ctrl+C, Ctrl+V

Skróty znane również z innych programów. Ctrl+C pakuje zawartość zaznaczenia do schowka systemowego, Ctrl+V wkleja zawartość schowka jako nową warstwę (albo czarno-białą wersję tej zawartości jako maskę, jeśli na ekranie widoczna jest maska). Szybki sposób na skopiowanie jednego zdjęcia na drugie albo kanału na warstwę czy maskę.


Co zamiast: W menu są pozycje Edycja | Kopiuj (Edit | Copy) i Edycja | Wklej (Edit | Paste), ale czy naprawdę są potrzebne?

Fotowyprawy_Fotezja

Ctrl+T

Włącza narzędzie do przekształcania, czyli prostowania albo wykrzywiania zdjęć: T jak transformacja. Dookoła aktywnej warstwy pojawia się obwiednia z kwadracikami na rogach/bokach i za te kwadraciki można ciągnąć. Jeśli przytrzymamy przy tym Shift, zostaną zachowane proporcje boków, jeśli Ctrl – można zdjęcie zniekształcać. Gdy chcemy zastosować to narzędzie na warstwie tła, należy najpierw wcisnąć Ctrl+A, a potem dopiero Ctrl+T.


Co zamiast: polecenie z menu Edycja | Przekształć swobodnie (Edit | Free Transform).

Ctrl+’

Bardzo pomocne, gdy już wciśniemy Ctrl+T i chcemy zdjęcie prostować. Wyświetla na obrazie siatkę, dzięki której widać, czy już jest wystarczająco proste. Tym samym skrótem siatkę na koniec wyłączamy.


Co zamiast: polecenie z menu Widok | Pokaż | Siatka (View | Show | Grid). Skrót klawiaturowy chyba łatwiej zapamiętać.

Ctrl+Alt+Shift+E

Przydatne, gdy mamy już kilka warstw, a chcemy zrobić coś, co wymaga całej fotografii – na przykład wyklonować parę drobiazgów w różnych miejscach albo wyostrzyć całość. Ten skrót tworzy nową warstwę z takiego stanu zdjęcia, jaki aktualnie widzimy na ekranie, i umieszcza ją powyżej aktywnej warstwy. Nie są w tej nowej warstwie sumarycznej uwzględnione warstwy wyłączone „oczkiem” lub niewidoczne z innego powodu. Jeśli w czasie wciskania tego skrótu aktywna będzie warstwa wyłączona, skrót nie zadziała.

skróty klawiaturowe Photoshopa dla fotografów
Co zamiast: może to dziwne, ale wydaje mi się, że nie ma żadnego “zamiast”. Ale nie ma się co martwić, przy pewnej wprawie ten skrót daje się wcisnąć jedną ręką.

D oraz X

Przy malowaniu masek (i nie tylko…) podstawowymi kolorami są czarny i biały. Literka D włącza takie właśnie kolory narzędzia i tła, więc jeśli mamy aktualnie aktywne jakieś inne barwy, D je zresetuje do czerni i bieli. Z kolei X zamienia miejscami kolory narzędzia i tła, więc jeśli malujemy bielą, a później potrzebujemy czerni (lub odwrotnie), wystarczy wcisnąć X. Przy malowaniu maski lub szarej warstwy prawa ręka powinna być na myszce, lewa – na klawiaturze, tam gdzie X.


Co zamiast: U dołu palety narzędzi, tuż nad kwadratami aktywnych kolorów narzędzia i tła, są dwa małe kwadraciki – to zamiast D. Zamiast X można klikać złamaną strzałkę, jest obok tych kwadracików:

Shift+F5

Włącza okienko wypełniania. Wypełniać można aktywną warstwę albo zaznaczenie. Warto wiedzieć, że oprócz wypełniania kolorem można też zastosować wypełnienie tym, co pasuje do reszty zdjęcia – oczywiście, według arcymądrych algorytmów Photoshopa. W tym ostatnim przypadku należy w okienku, które wyskoczy, wybrać Uwzględnianie zawartości (Content-Aware). A potem patrzeć, podziwiać i nie zapomnieć wcisnąć na końcu Ctrl+D.


Co zamiast: można znaleźć sobie w menu polecenie Edycja | Wypełnij (Edit | Fill).

Ctrl+Z, Ctrl+Alt+Z

Auć, za daleko! Oj, nie to narzędzie miało być! Yyyy, zamiast po masce pomalowało mi się po zdjęciu… No cóż, wypadki się zdarzają. Jakby coś, to Ctrl+Z cofa ostatnie działanie, a Ctrl+Alt+Z cofa po jednym poprzednie, aż do początku edycji fotografii.

UWAGA! W Photoshopie CC od 2019 roku domyślnie Ctrl+Z zaczęło działać tak jak wcześniej Ctrl+Alt+Z. Jeśli uaktualniasz Photoshopa, wystarczy ci więc samo Ctrl+Z.


Co zamiast: chyba tylko paleta Historii, bo polecenie Edycja | Cofnij (Edit | Undo) i Krok do tyłu (Step Backwards) jest zbyt niewygodne żeby służyć jako alternatywa. Jeśli palety Historii nie widać, to można ją znaleźć w menu pod Okno | Historia (Window | History).

Ctrl+H

Z powodu obwiedni nie widać, czy sklonowany fragment jest w dobrym miejscu? Mróweczki zasłaniają krawędź selekcji i nie widać, czy jest dobrze wtopiona? Ctrl+H zdejmie z widoku zdjęcia wszystkie przeszkadzajki: siatki, mróweczki selekcji, kwadraciki transformacji, a nawet ścieżki. Uwaga: to wszystko nadal będzie istniało i działało, tylko że chwilowo tego nie widać. Drugie wciśnięcie Ctrl+H przywraca normalny widok. Jeśli więc zaznaczenie jest, ale go nie widać, to Ctrl+H i wszystko jasne.


Co zamiast: polecenie z menu Widok | Dodatki (View | Extras).

Ctrl+J

Robi kopię warstwy, a jeśli coś mamy zaznaczone, tworzy nową warstwę z tej selekcji, zamiast z całej warstwy.


Co zamiast: tu mamy duży wybór. Całą warstwę można skopiować, przeciągając ją na ikonę Nowej Warstwy u dołu palety Warstw albo wybierając z menu Warstwa | Powiel warstwę (Layer | Duplicate Layer). Zaznaczenie na nową warstwę można przenieść poleceniem z menu Warstwa | Nowa | Warstwa przez kopiowanie (Layer | New | Layer via Copy). Nie przypominam sobie, żebym tak kiedyś zrobiła; Ctrl+J jest szybsze.

Ctrl+I

Przerabia na negatyw – tak po prostu. Przydatne, jeśli potrzebujemy negatywu albo gdy trzeba na przykład odwrócić maskę, żeby była biała tam, gdzie do tej pory była czarna i odwrotnie.


Co zamiast: W menu można znaleźć polecenie Obraz | Dopasowania | Odwróć (Image | Adjustments | Invert).

Ctrl+Shift+I

Kojarzy się z przerabianiem na negatyw? Poniekąd słusznie, ale tu nie powstaje negatyw, tylko odwrotność zaznaczenia. Bardzo przydatne: na przykład żeby ochronić jakiś obiekt przed klonowaniem, zaznaczamy go, po czym odwracamy zaznaczenie – i klonujemy dookoła niego, nie przejmując się, że go zaciapiemy. A żeby zaznaczyć brzegi zdjęcia, zakreślamy jego środek, Ctrl+Shift+I i już.

skróty klawiaturowe Photoshopa dla fotografów
Co zamiast: polecenie z menu Zaznaczanie | Odwrotność (Select | Inverse).

Ctrl+Alt+G

Warstwy dopasowania to fajna rzecz, ale niesie ze sobą pewne niedogodności: mianowicie warstwa taka działa domyślnie na wszystkie warstwy poniżej, co czasem jest właściwe, a czasem nie. Gdy chcemy ograniczyć jej działanie do tylko jednej warstwy, robi to właśnie skrót Ctrl+Alt+G. Działa też w drugą stronę: rozszerza działanie warstwy na wszystkie poniżej. Gdy tworzymy kolejne warstwy, rzadko jest z tym problem, ale jeśli zaczniemy je przestawiać w stosie, bywa różnie i skrót się przydaje. To samo odnosi się do wszystkich rodzajów warstw i masek.


Co zamiast: polecenie z menu Warstwa | Utwórz maskę przycinającą (Layer | Create Clipping Mask) albo, w przypadku warstw dopasowania, taka ikona u dołu palety Dopasowań (Adjustments):



No i to by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze skróty klawiaturowe Photoshopa dla fotografów. Lista jest oczywiście całkowicie subiektywna – to są skróty, które ja stosuję na co dzień. Podane skróty są dla pecetów. Użytkownicy Maców zamiast Ctrl wciskają Cmd, a zamiast Alt – Opt. Większość tych skrótów da się wcisnąć jedną ręką, i to lewą, więc dacie radę!

Samego Photoshopa można natomiast uzyskać w ramach subskrypcji Adobe Creative Cloud lub spróbować różnych sposobów na uzyskanie darmowego Photoshopa.

 

Ewa Prus

W fotografii najważniejsze są dwie rzeczy: pomysł i umiejętność jego realizacji. Wygląd samej sceny jest nieistotny – ważne jest natomiast to, jak ją widzi fotograf. Warto się nauczyć pokazywania swojej własnej wizji. Tego właśnie uczę od lat – na warsztatach, fotowyprawach, w książkach i na łamach miesięczników.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

1 komentarz

kliknij aby napisać komentarz

I accept the Privacy Policy