Kalejdoskop Rozmowy Fotezji Ucz się z nami fotografować

5 problemów z fotografowaniem krajobrazów

Akacja na pustyni Namib, Namibia, 5 problemów z fotografowaniem krajobrazów, poradnik fotograficzny

Najpopularniejsze 5 problemów z fotografowaniem krajobrazów to wcale nie brak wiedzy technicznej czy umiejętności konfiguracji aparatu, lecz pewna sztywność w podejściu. Na szczęście wszystkie te kwestie łatwo można skorygować samemu i nie wymaga to żadnych nakładów finansowych.



Co więcej, pozbycie się pewnych błędnych nawyków i większa elastyczność w podejściu do fotografowania krajobrazów będzie procentować przy innych tematach fotograficznych. I nie tylko w fotografii.. 🙂

Najczęstszych 5 problemów z fotografowaniem krajobrazów to

1. Kadrowanie bardzo szeroko, bo wszystko jest fajne. Nawet jeśli wszystko jest fajne, to kompozycja z mniejszą liczbą elementów będzie mocniejsza niż ujęcia obejmujące pół świata.

2. Dobieranie kompozycji do aktualnie założonego obiektywu, do tego z głębokim przekonaniem, że krajobrazy należy fotografować obiektywem szerokokątnym. Owszem, szerokim obiektywem także się fotografuje krajobrazy, ale wcale nie w sposób, który pozwala objąć jak najwięcej otoczenia.

3. Stanie w jednym miejscu – bez chodzenia, szukania ciekawszej perspektywy, próbowania różnych wariantów.

4. Aparat zawsze na tej samej wysokości – bez sprawdzenia, jakie możliwości otwierają się, gdy umieścimy go nisko (a czasem także – wysoko).

5. Niechęć do wracania w te same plenery bo “już tam byłem i robiłem zdjęcia”. Tymczasem nawet w najpiękniejszej scenerii bardzo rzadko za pierwszym razem robi się najlepsze ujęcia.

Przejdź się wokół tematu

Z tych najważniejszych 5 problemów z fotografowaniem krajobrazów przyjrzyjmy się skutkom braku chodzenia czyli problemowi numer 3. Chodzić można w różnych kierunkach, także wokół interesującego nas motywu. Weźmy się na przykład za akację na pustyni Namib.

Sucha akacja w Namibii, poradnik kompozycji zdjęćDrzewo ma ciekawy kształt, w tle są wydmy, ale linie gałęzi nie grają szczególnie ciekawie z kształtami wydm w tle. Przejdźmy się więc nieco dookoła…

Akacja na pustyni i fotograf, NamibiaZ tej strony uzyskujemy w tle fotografa, który daje informację o skali i rozległości krajobrazu, ale  wydmy w tle nie robią się ciekawsze. Więc krążymy dalej wokół tej samej akacji…

Akacja, wydma i fotograf, NamibiaJest znacznie ciekawiej, bo ukośny układ gałęzi jest równoległy do grzbietu pobliskiej wydmy. Na wydmie mamy wędrowca, a więc sugestię ogromu tej diuny. Jest prawie dobrze, choć pozycja względem słońca sprawia, że światło jest płaskie. Gdyby jednak przejść na drugą stronę akacji…

Akacja i wydmy na pustyni NamibTutaj mamy wreszcie i ładne światło, i powtórzenie skośnej linii gałęzi akacji we wspinającym się ku lewej krawędzi zdjęcia grzbiecie wydmy.

Zrobienie tak różnych zdjęć wymagało jedynie obejścia dookoła jednego drzewa. Oczywiście, trzeba też zwracać uwagę na to, jak w trakcie takiego krążenia zmienia się tło i oświetlenie. Namibia jest piękna, ale i tam warto sobie kadr “wychodzić”, nie poprzestając na tym, co widzi się po wyjściu z samochodu.

Wszystkie 5 problemów z fotografowaniem krajobrazów w jednym filmie

To tylko jeden z pięciu najpopularniejszych, a przy tym wcale nieoczywistych problemów z fotografowaniem krajobrazów. Wszystkie omawiamy w filmie zamieszczonym poniżej. Miłego oglądania!

Mamy też przepis na prostą kompozycję w 3 krokach – zalecamy łączyć te 3 kroki ze sposobami na unikanie 5 problemów z fotografowaniem krajobrazów! A na fotografowanie akacji, wydm i nie tylko zapraszamy do Namibii!

Piotr Dębek

Od lat fotografuję, piszę książki o fotografii i uczę fotografii podczas warsztatów i fotowypraw. Fotografia to przygoda na całe życie i dla osób w każdym wieku. Wystarczy tylko trochę chęci i wyobraźni, aby tworzyć swój świat w prostokątnych kadrach.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności